Yılbaşı hindileri pazarcının elinde kaldı

Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki kanatlı kümes hayvanı üreticileri yaz boyunca gözü üzere baktıkları, bin bir emekle yetiştirdikleri hindilerine bu yıl alıcı bulamamanın tedirginliğini yaşıyor.

Alım gücü her geçen gün düşen vatandaşlar da birebir halde yüksek fiyatlar nedeniyle pazarda dolaşarak gördükleri fiyatlar karşısında şaşkına dönmüş durumda.

DİŞİLER 600-800 ERKEKLER 900-1200 LİRADAN SATILIYOR

Hindi üreticisi Remzi Dağtan 20 yıldan beri kanatlı havyan besiciliği yaptığını belirterek hiçbir periyot yılbaşı günü olmasına karşın bu türlü bir sakinlik görmediğini söyledi.

Artan üretim maliyetlerinden kaynaklı olarak 5-7 kilo ortasında değişen dişi hindilerin 600-800 lira ortasında değiştiğini, 8-10 kilo tartısındaki erkek hindilerin ise 900-1200 lira ortasında değiştiğini belirtti.

Civciv olarak yaz boyunca köydeki yayla ve meralarda doğal ortamda besledikleri hindileri sonbahar ayı ile birlikte ahır ve kümeslere kapattıklarını, hazır yem fiyatlarındaki oynaklık, elektrik, nakliye, çoban masrafları de buna eklendiğinde fiyatların da doğal olarak arttığını söyledi.

“EZAN OKUNANA KADAR HEPSİ BİTERDİ ARTIK HEPSİ ELİMİZDE”

Doğal ortamda beslediği organik hindileri müşterilere daha cazip hale getirmek için kesip tüylerini temizlediklerini, iç organlarından arındırıp yıkadıklarını ve markette satılan hazır tavuklar üzere pişirilmeye hazır hale getirip satışa sunmalarına karşın müşteri bulmakta zorlandıklarını belirten Dağtan, “Geçmiş yıllarda gerek dini bayramlarda, gerekse yılbaşında pazara getirdiğimiz hindiler akşam ezanı okunana kadar elimizde tükenirdi. Boş kamyonetle köye dönerdik. Artık 200 tane hindiden 35 adet lakin satabildim. Gerisi elimde kaldı. Bahara kadar bu hayvanları besleyip artık Ramazan bayramına hazırlayacağız” dedi.

“MARKETTEKİ ŞOKLANMIŞ TAVUĞU BİLE ALAMIYORUZ ARTIK”

Pazarı dolaşan vatandaşlar da hindi fiyatlarının neredeyse bir kuzu gövdesi fiyatıyla yarıştığını belirterek fiyatların çok yüksek olmasından ötürü yakındı.

Pazara hindi bakmaya gelen lakin eli boş dönen emekli öğretmen Ramazan İkincisoy, “Maalesef eli boş dönüyorum. Biraz da merak ettiğim için geldim. Lakin fiyatlar el yakıyor. Yapacak bir şey yok. Bırakın organik hindi almayı artık market raflarındaki şoklanmış hazır tavukları bile alacak gücümüz kalmadı. Allah sonumuzu hayır eder inşallah” demekle yetindi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir