Temel Karamollaoğlu, İttifak Eleştirilerine Cevap Verdi: ‘CHP Eski Söylemlerini Reddetti’

Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu, Kılıçdaroğlu’nun adaylığının SP binasında açıklanmasına yönelik gelen tenkitlere karşılık verdi. Karamollaoğlu, ‘Bu yorumları yapan arkadaşları şaşkınlıkla izliyorum. Erbakan Hoca da siyasete atıldığında birinci koalisyonu CHP ile kurdu.’ sözlerini kullandı.

Karamollaoğlu ‘ittifak içi ittifak’ formülünün nasıl hayata geçirilebileceği ile ilgili de değerlendirmelerde bulundu.

Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu, gündeme ait değerlendirmelerde bulundu.

Milliyet gazetesinden Hande Atılgan’ın sorularını yanıtlayan Karamollaoğlu, Kılıçdaroğlu’nun adaylığının SP binasında açıklanmasına yönelik gelen tenkitlere yanıt verdi. Karamollaoğlu, ‘Bu yorumları yapan arkadaşları şaşkınlıkla izliyorum. Erbakan Hoca da siyasete atıldığında birinci koalisyonu CHP ile kurdu. O gün söylenilenler bugün tekrar ediliyor. O ittifakı maalesef kendini başkalarından daha dindar, takva sahibi sananlar bozdu. Vakit geçti, birden fazla Erbakan Hoca’dan özür diledi fakat iş işten geçti.ifadelerini kullandı.

‘CHP eski telaffuzlarını bütünüyle reddetti’

Karamollaoğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

  • ‘CHP eski telaffuzlarını bütünüyle reddetti’

‘CHP eski telaffuzlarını bütünüyle reddetti. Bundan ötürü da prestij kaybına uğramadı. Bu açılmadan ötürü biz de diyalog kurmayı önemsedik. Sayın Kılıçdaroğlu, Kudüs Mitingi’nde değerli bir konuşma yaptı. Erbakan Hoca’dan bize miras kalan bir sıralama var. Evvel adalet, sonra hoş ahlak gelir. Güçlü Türkiye’yi önemsiyoruz. Bir, her alanda kendimize kâfi hale gelmeliyiz ki yarın dış siyasetteki bir tavrımızdan dolayı boğazımıza çökmesinler. İki kalkınmayı Türkiye’nin tamamında yapmalıyız, İstanbul’da ne varsa niçin Diyarbakır’da olmasın… Üç, ulusal gelirin adil dağılımını istiyoruz.

  • Liderlerin ortak lisanı tabana yansıyor mu?

Tabanda birtakım tepkiler var, maalesef eski alışkanlıklardan, geçmişte uygulanan karşıt siyasetlerden ötürü. Biri ‘yanlış yaptım’ deyip bir adım atarsa, biz de ona atarız. Tayyip Bey buna yanaşmıyor. Kılıçdaroğlu, Türkiye’yi birinci sefer bu türlü bir noktaya getirebilmek için önemli bir adım attı. Onlar bu eforları yapacaklar, biz olduğumuz yerde oturup topyekün ‘gelip Saadet’li olun’ diyemeyiz.

‘İttifak içi ittifak’ formulü

  • CHP’ye oy vermeye eli gitmeyenler gelsin diye mi?

Bu da var fakat temelinde toplumda AK Parti’den kopmuş yüzde 15’lik bir kesim var, itimat arıyorlar. ‘Bunlar da iktidara gelebilir’ denilmeli. Bu 3’lü ittifak bunu sağlar diye umut ediyorum. Güçlü bir muhalefet olursa, eli CHP’ye oy vermeye gitmiyorsa, buraya gelir. Bunu birinci arkadaşlarımız (Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu) AK Parti’den ayrıldıktan ve siyasi konumlarını muhakkak bir formda devam ettirmek istemelerinin anlaşılması üzerine dillendirdim. En az 1,5 yıllık geçmişi var. Gerçekleştirebilirsek önemli sıçrama yapabiliriz, hem siyasi partiler hem ittifak olarak.

Burada bir yığılma, bir kümelenme meydana gelir. Teklifi kendilerine götürdüm, 5-10 gün içinde karar verilmesi lazım. Millet İttifakı çatısı altında olacağız. Benim dediğim, onu biraz ileri taşımak. Gerçekleşirse, ihtilal mahiyetinde siyasi atak olur. Tabandan çok daha farklı bölümlerden takviye alacağımızı umut ediyorum.

‘Her önder kendi karar verecek’

  • Akşener’in ‘liderler aday olmayacak’ açıklaması

Böyle bir karar alınmadı. Bu değişebilir. (Her başkan kendi mi karar verecek?) Evet.

  • Anketlere ilişkin

Son gelişmeler üzerine tereddütlü insan çok. Sarsıntı faciası, gecikmeler ve Tayyip Bey’in tutumu… Yalnızca Adıyaman değil, zelzele bölgesinin tamamından helallik dilemeli. Ne askerler ne AFAD girebildi; oradaki perişanlığın farkında değil Tayyip Beyefendi. Millet karar verirken, iktidarın icraatta yaptığı kusurları görmezden gelirse, vay halimize. Ancak ben gördüğünü zannediyorum.

‘Cumhur İttifakı içilemeyecek bir çorbaya döndü’

  • Cumhur İtitfakı’nda genişleme çabaları

Benim gördüğüm, çaresizliğin ifadesi. Tayyip Bey, bunların hepsine karşı bir tutum sergilemişken, artık kırık dökük ne varsa toplama uğraşına girdi. Bu sonuç verir mi, verir… Birkaç 100 bin oy artar lakin kurtuluşa vesile olmaz. Herkese bir menfaat vererek, o etrafın oyunu almak istiyor ancak o etraf de bunu görüyor. (HÜDA PAR ile görüşmeler) Cumhur İttifakı içilemeyecek bir çorbaya döndü. Geçmişte birbirlerine karşı en ağır hakaretleri yapanlar artık kucaklaştı. Bunu Türkiye’yi düşünürek yaptıkları kanaatinde değilim, büsbütün şahsi menfaatlerini düşünerek yapıyorlar.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir