Son Dakika: ABD Merkez Bankası, faizi son 16 yılın zirvesine çıkardı

ABD Merkez Bankası ( Fed ), ABD’de tesirleri devam eden bankacılık krizinin ortasında yılın en kritik faiz kararını açıkladı. Fed, siyaset faizini beklentiler doğrultusunda 25 baz puan artırarak, yüzde 4,75-5.00 aralığına yükseltti. Karar oy birliğiyle alındı. Böylelikle Fed, siyaset faizini 2007’den bu yana en yüksek aralığa çıkardı.

FAİZ ARTIRIM SURATINI DÜŞÜRDÜ

Enflasyonla çaba etmek için geçen sene 4 sefer 75’er baz puanlık artış yapan Fed, aralık ayında artış suratını yavaşlatarak 50 baz puana, Şubat ayında ise 25 baz puana indirmişti.

PİYASA BEKLENTİLERİ FARKLILAŞMIŞTI

ABD merkezli Silicon Valley Bank’ın (SVB) iflasını açıklamasıyla piyasalarda panik havası yaşanmış ve Avrupa’ya sıçramasıyla bütün istikrarlar değişmişti. Bankacılık krizi öncesi Fed’den 50 baz puan faiz artırımı dahi masada bulunurken, sonrasında beklentiler farklılaşmıştı. Son fiyatlamalarda 25 baz puanlık faiz artırım ihtimali yüzde 90’ı aşmıştı. Yıl sonuna kadar ise Fed’in 100 baz puanlık indirimine gidebileceği de beklentiler dahilinde bulunuyordu.

ENFLASYON HAZİRANDA TEPE YAPMIŞTI

ABD’de enflasyon geçen yıl haziranda yıllık yüzde 9 ile 1981’den bu yana en yüksek seviyeyi görmesinin akabinde son olarak geçen yıl aralık ayında yüzde 6,5’e gerilemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir