SGK’dan ilk çeyrekte rekor açık: 20,4 milyar TL

Dünya gazetesi müellifi Naki Bakır’ın, “Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan birinci çeyrekte rekor açık” başlıklı yazısında aktardığı bilgilere nazaran; SGK datalarına nazaran, prim tahsilatı ve devletçe üstlenilen ödemeler için bütçeden yapılan transferlerle birlikte Kurum’un toplam geliri ocak mart devrinde geçen yılın birebir devrine nazaran yüzde 98,9 artışla 379 milyar lira oldu.

Buna karşılık SGK’nın büyük kısmı emeklilere aylık ödemeleri ve sıhhat harcamaları olmak üzere toplam masrafı ise yüzde 93,6 artışla 399,4 milyar lirayı buldu. Bunun sonucunda SGK’nın açığı birinci çeyrekte yüzde 29,6 büyüyerek 20,4 milyar liraya yükseldi.

SGK’nın gelir-gider istikrarında yüksek meblağda açık oluşurken, salt prim geliri-aylık ödemesi bazında bakıldığında ise Kurum’un bu yıl birinci üç ayda müspet bir noktaya dikkati çekti.

Geçen yıl birinci çeyrekte faal sigortalılardan 131,3 milyar lira prim toplayıp, emeklilere 137,1 milyar lira ile daha fazla aylık ödeyen kurumun, bu yıl tıpkı devirde ise 267,1 milyar lira olan aylık ödemelerine kıyasla 292,9 milyar lira ile daha fazla prim geliri elde ettiği belirlendi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir