İsmail Yüksek: İsmail Kartal Fenerbahçe ruhunu futbolculara aşılayabilecek bir hoca

 

Kamp sürecine dair açıklamalarda bulunan İsmail Yüksek, birinci kez çalıştığı teknik yönetici İsmail Kartal’ın, Fenerbahçe ruhunu futbolculara aşılayabilecek bir hoca olduğunu da söyledi. Bu dönemin çok bedelli olduğuna vurgu yapan ulusal futbolcu, toplulukla birleşip şampiyonluğa ulaşmak istediklerini açıkladı.

“İSMAİL HOCAMIZLA BİRLİKTE YENİ BİR PERİYODA BAŞLADIK”

Kamp devrine dair konuşan İsmail Yüksek, “Kamp periyodu ağır geçiyor. Hava da çok değişken, bir sıcak bir soğuk lakin bunun ötesinde gerçek manada çok hoş bir kamp devri oluyor. İsmail Hocamızla birlikte yeni bir periyoda başladık. Ekibe yeni katılan arkadaşlarımız da oldu. Onların da ahenk süreçlerinde her vakit yanlarında olmaya çalışıyoruz. Şu an gruptaki arkadaşlık da çok güzel. Umarım lige de çok hoş bir biçimde yansır.” dedi.

“KUPA KAZANMAK HER VAKİT HOŞ VE ÖZELDİR”

Türkiye Kupası zaferiyle noktalanan geçen dönemi kısaca pahalandıran İsmail, “Yorucu ve ağır bir dönem geçirdik. İstediğimiz maksada ulaşamasak da sonu kupayla biten bir dönem oldu. Kupa kazanmak her vakit hoş ve özeldir. Lakin futbolda hiçbir vakit dün yok. Bizim önümüze bakmamız gerekiyor. Geçen sene yaptığımız yanılgıları bu sene yapmamamız gerekiyor. Kendimize has değerlendirmeler yapmamız gerekiyor ki teknik takımımızla, ağabeylerimizle, kardeşlerimizle bir arada konuşup geçen sene yaptığımız yanılgıları bu sene yapmamaya çalışıyoruz. Bizim için bu sene hakikaten çok bedelli bir sene olacak. Şu anda da hoş bir kamp devri geçiriyoruz. Lige hazırlanmaya, daha da güçlenmeye çalışıyoruz. Birinci hazırlık maçımızı da oynadık. Doğal ki onun değerlendirmesini hocamız ve teknik grup yapacaktır lakin en azından düzgün bir performans ortaya koyduğumuzu düşünüyoruz, her ne kadar penaltılarla kaybetsek de… Oyun için kimi yerlerde uygunduk kimi yerlerde kusurlarımız da oldu. Kamp sürecinin düzgün geçtiğini düşünüyorum. Umarım lige geçen sene yaptığımız kusurları yapmayarak başlarız. Geçen yıldan çıkardığımız kusurları bu sene en aza indirerek iyi bir lig geçirmeyi hedefliyoruz.” diye konuştu.

Milli futbolcu, kelamlarını şu halde sürdürdü:

“2 Temmuz’da toplandık ve bir haftalık sürecin akabinde birinci hazırlık maçımızı oynadık. Oynadığımız rakip Zenit ve bizden 20-25 gün evvel toplanmış ki geçen yılın de Rusya Ligi şampiyonu. Zenit yeterli bir grup, kıymetli bir kadro. Tempo konusunda onlarla başa baş oynayabilmek bizim için güzeldi, hoştu. Kendimizi tartmak açısından kıymetliydi. Hocamızın ve grubun yaptırdığı idmanlar var ve bizler de en üst düzeye çıkmaya çalışıyoruz. Bunu da alana yansıtmaya ihtimam gösteriyoruz.”

“BİZİM İÇİN BU SENE ÇOK DEĞERLİ”

Üç kulvarda da gayret edebilecek kalitede bir kadroya sahip olduklarının altını çizen genç oyuncu, “Önümüzde vakit var. Çalışmamız gerekiyor. Rakiplerimizi güzel tahlil etmemiz gerekiyor. Az evvel de tabir ettiğim üzere bu sene, geçen sene yaptığımız yanılgıları yapmamaya çalışıyoruz, onları en aza indirmeye çalışıyoruz. Zira biz geçen sene ne kadar âlâ başlasak da lig açısından sonu makûs bitti. İstediğimiz gayeye ulaşamadık. Kimi yaptığımız yanılgılar vardı ve o yanlışları bu sene yapmamak istiyoruz. Bizim için bu sene çok pahalı. Şu an hoş bir kamp devri geçiriyoruz. Konferans Ligi’ndeki rakiplerimizi bekliyoruz şu anda. UEFA Avrupa Konferans Ligi 2. Ön Eleme çeşidinde La Fiorita 1967 (San Marino) – Zimbru Chisinau (Moldova) eşleşmesinin galibiyle oynayacağız. Açık konuşmak gerekirse hangisi gelirse bizim için fark etmez. Grubumuza baktığımda çok pahalı bir takımız. Bu sene hem ligi, hem Konferans Ligi’ni hem de Ziraat Türkiye Kupası’nı götürebilecek bir takımımız var. Ortamıza yeni katılacak arkadaşlarımız olacak. Onlarla en kısa müddette ahenk sürecini atlatıp uygun bir başlangıç yapmaya çalışıyoruz.” halinde konuştu.

“ONLAR AÇISINDAN DA ÇOK PAHALI BİR KAMP”

Rusya kampında ekipte yer alan Fenerbahçe Futbol Akademisi’nin genç oyuncuları hakkındaki görüşlerini de sıralayan İsmail Yüksek, “Genç futbolcu kardeşlerimizi de ortamıza katmaya çalışıyoruz. İçine kapanık genç kardeşlerimiz ki onları anlayabiliyoruz. Birinci geldiğimde ben de öyleydim. Onların şu an olduğu pozisyonun farkındayım, kestirim edebiliyorum. Sıcakkanlılığımızla ortamıza katmaya çalışıyoruz. Kardeşlerimin de hoş vakit geçirdiğini düşünüyorum. Onlar açısından da çok pahalı bir kamp. İsmail Hocamız ve grubu onları da gözlemliyor. Umarım onlar için de bu sene iyi olur. Şunu da söylemek istiyorum; bilhassa Yusuf Kocatürk, bizleri çok şaşırttı. Yemeklerde hayli eğleniyoruz, sahne performansı da çok iyiydi(gülerek). Saha içinde çok başarılı lakin saha dışında da saklı bir yetenek ortaya çıkmış oldu.” tabirlerini kullandı.

“İSMAİL HOCA FENERBAHÇE RUHUNU FUTBOLCULARA AŞILAYABİLECEK BİR HOCA”

Teknik Yönetici İsmail Kartal’ın Fenerbahçe ruhunu futbolculara aşılayabilen bir hoca olduğuna değinen İsmail Yüksek, şu halde konuştu:

İsmail Hocamızla ben birinci sefer çalışıyorum, bu onunla birinci kampın. Gerçek manada Fenerbahçe efsanesi. Bu sene de onun istediklerini alana yansıtırsak çok hoş bir dönem geçireceğimizi düşünüyorum. Kendisiyle birebir bağlantımız çok âlâ. Oyuncuyla bağlantısı kusursuz. Çok dolu bir hoca. Fenerbahçe ruhunu futbolculara aşılayabilecek bir hoca. Tahminen de son zamanlardaki en büyük eksikliğimiz bu. Alana Fenerbahçe ruhunu yansıtmamız, bir karakter koymamız gerekiyor. İsmail Hoca da o karakteri bize hissettirebilecek bir hoca. Saha içinde de saha dışında da o denli. İstediklerini alana yansıtırsak bizim için hoş olacak. Benimle de çok ilgileniyor. Teşekkür ederim. Umarım benden istediklerini alanda en güzel formda veririm.”

“HEP BİRLİKTE HERKESİN TEK BİR AMACI VAR, O DA; TÜM TOPLULUĞUMUZUN İSTEDİĞİ ŞEY”

Hep birlikte tek bir gayeye odaklandıklarına değinen İsmail, “Ben de başka arkadaşlarım üzere bu seneyi çok önemsiyorum. Uzun bir tatil periyodumu yoktu ki tatilde de ekstra çalışmaya itina gösterdim. Yeni gelen hocamız, teknik takım ve arkadaşlarımla en kısa müddette tanışmak, alışmak istedim. Benden ne istediklerini merak ettim. O yüzden ulusal kadrodan sonraki süreçten erken döndüm. Alışılmış bir de şu vardı, geçen dönemin sonunda hem kendi ekibimde hem de A Ulusal kadroda forma talihi az buldum. Dönem biter bitmez aslında dinlenme devri başlamıştı. Ulusal kadroda da oynama müddetim az olduğu için erken gelmeye çalıştım. Öbür grup arkadaşlarımı da düşünüyorum, onlar da ulusal gruplarda oynadılar. Onlar için de çok ağır bir süreç oldu. Daima birlikte herkesin tek bir gayesi var, o da; tüm topluluğumuzun istediği şey. Birlik ve beraberlik içinde olursak, istediğimiz tek şeye odaklanırsak bu sene çok hoş şeyler olacağını düşünüyorum. Şu anda çok hoş bir ortam var. Herkesin de amacı bu ortamı en âlâ biçimde tutabilmek. Şu an her şey çok hoş gidiyor. Tüm kadro da birbirine alışıyor. Sana içinde saha dışında ve yemeklerde kaynaşıyoruz. Bu birlikteliğimizi dönem sonuna kadar götürebilirsek hoş bir dönem geçireceğimizi düşünüyorum.” biçiminde bir açıklama yaptı.

TAKIMDAKİ HERKESLE YETERLİ GEÇİNMEYE ÇALIŞIYORUM

Takım içerisindeki her oyuncuyla düzgün anlaştığını lisana getiren Yüksek, “Takımdaki herkesle güzel geçinmeye çalışıyorum. Natürel ki de yakın olduğum birtakım ağabeylerim ve kardeşlerim var. Yabancı futbolcularla da aram çok düzgün. Mesela Michy beni çok güldüren biri. Lakin bilhassa Mert ağabey, İrfan ağabey, Samet ağabey, Serdar ağabey, Altay, Burak… hepsiyle uygun mutabakata çalışıyorum. Hepsi de beni sağ olsunlar seviyor. Yabancılarla da birebir halde. Kalplerimiz bir ki futbolun lisanı de bu. Saha içinde de düzgün anlaşırsak gerisinin bir ehemmiyeti yok esasen.” dedi.

BOŞ VAKİTLERİMDE AİLEMLE BOL BOL VAKİT GEÇİRMEYİ ÇOK SEVİYORUM

Kamp periyodu boyunca bilhassa yeğenlerinden başka kalmasının biraz üzücü olduğunu ve onları çok sevdiğini aktaran İsmail Yüksek, “Ben ailemi çok seviyorum. Boş vakitlerimde da ailemle bol bol vakit geçirmeyi çok seviyorum. Çocukları çok seviyorum. Eğlenmeyi, alışverişe gitmeyi, oyun oynamayı çok seviyorum. Yeğenlerimi de özledim. Onlar da futbola çok meraklılar. Kadro içinde hoş bir ortam oluşuyor. Çocuklar bazen tesislere geliyor, soyunma odalarına giriyorlar. Onlarla hoş vakitler geçiriyoruz. Ekipte evli olan ağabeylerimiz de var. Ben yeğenlerimi bu kadar çok seviyorsam onları düşünemiyorum, kendi çocukları burunlarında tütüyordur. Hepsinin sağlıklı, hoş ömürleri olsun.” diye konuştu.

CAMİAMIZLA BİRLEŞİP, TOPLULUĞUMUZUN İSTEDİĞİ ŞAMPİYONLUĞA ELİMİZDEN NE GELİYORSA YAPARAK ULAŞMAK İSTİYORUZ

Başarılı futbolcu şampiyonluk yolunda taraftarın takviyesine değindi ve kelamlarını şu biçimde noktaladı:

“Taraftarımızın bize dayanağı çok değerli. Onlarla birlikte kimi maçlarda çok farklı düzeylere çıktık. Bunu rakip gruplar da gördü. Bu sene, geçen seneyi unutup, yapılan yanılgıları bu sene en aza indirerek en yeterli formda bir dönem geçirmeye çalışacağız. Onların bize vereceği takviye çok lakin çok değerli. Onlarla birlikte olduğumuzda, onlarla birleştiğimizde Kadıköy’de farklı bir ortam oluşuyor. Onları görmekten ötürü çok memnunuz. Şu anda Rusya’dayız ve buradaki stadyumda bile taraftarımızı görüyoruz. İnanın çok farklı bir ortam oluşuyor. Onları görünce duygulanıyoruz. Bu esasen Fenerbahçe’nin büyüklüğüdür. Fenerbahçe her yerde, Fenerbahçe yalnızca bir yerde değil. Dünyanın her bir köşesinde bir Fenerbahçe taraftarı var. Bizler de bu kadroda, bu türlü büyük toplulukta oynadığımız için gurur duyuyoruz. Taraftarımız her vakit yanımız olsunlar, her vakit bizi desteklesinler. Bu sene çok bedelli. Topluluğumuzla birleşip, topluluğumuzun istediği şampiyonluğa elimizden ne geliyorsa yaparak ulaşmak istiyoruz, keyifli sona ulaşmak istiyoruz. Kimse onlardan daha çok isteyemez lakin bizler de çok fakat çok istiyoruz. Olağan 9 yıldır bu ekip şampiyon olamıyor. Bu sene inşallah o 9 yıllık süreci sonlandırmak istiyoruz. Bu kampla da başladık. Bu halde onlarla birlikte şampiyon olmak istiyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir