İngiltere’de ‘kira karşılığı seks’ istismarı: Mülteci kadınlar hedefte

İngiltere’de yüksek enflasyon ve artan ömür maliyetleri nedeniyle, daha fazla bayanın ‘kira karşılığı seks’ istismarıyla karşı karşıya kaldığı belirtildi. Mesken sahiplerinin ‘ücretsiz barınma’ karşılığında bayanlardan cinsel alaka talep ettikleri kaydedilirken, faillerin bunu istismar ve denetim aracı olarak kullandığı kaydedildi.

‘DEVLET YARDIMLARI YETERSİZ’

Özellikle göçmen ve mülteci bayanların bu durumla karşı karşıya kaldığını aktaran ‘Sokakların Ötesinde’ isimli sivil toplum kuruluşu, mesken sahiplerinin bu durumu bayanları istismar etmek için kullandığını belirtti. ‘Kira karşılığı seks’ istismarının büyüyen bir sorun olduğuna işaret eden kuruluşun sözcüsü, şu sözleri kullandı: “Yaşam maliyeti krizi, temel gereksinimlerin giderilmesi için yapılan seks işçiliğini tetikliyor ve esasen savunmasız olanların önemli bir sömürüyle müsabakasına sebep oluyor. Devlet yardımları yetersiz kalıyor ve geliri azalan sivil toplum kuruluşları, daha fazla hizmet talebiyle karşı karşıya kalıyor.”

‘KADINLARIN BU KADAR SIK TACİZE MARUZ KALMASI KABUL EDİLEMEZ’

Son aylarda çok sayıda mülteci bayanın ‘kira karşılığı seks’ istismarına uğradığını kaydeden Latin Amerikalı Bayanlar Yardım Kuruluşu’nun (LAWA) açıklamasında, “Bu tıp savunmasız şartlarda bayanların bu kadar sık tacize ve sindirilmeye maruz kalması, mağdur edilmesi ve tazminat alamaması kabul edilemez” denildi. Bu olaylardan birinde, aylar boyunca arkadaşlarının meskeninde kalan mülteci bir bayanın, barınma masraflarını ödeme teklifinde bulunan bir kişi tarafından cinsel istismara uğradığı tabir edildi.

Geçen hafta İngiltere İçişleri Bakanı Suella Braverman, savunmasız durumdaki insanları cinsel olarak sömüren konut sahiplerini amaç alan yeni bir yasa hazırlığında olduklarını duyurmuştu. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir