Bursa’da, ayılar arı çiftliğini talan etti

Bursa’nın Orhaneli ilçesine bağlı Sadağı Mahallesi Çırpıcı Köprüsü mevkiinde arıcılık yapan Sami Doğan ve eşine ait arıcılık işletmesine giren kovanlardaki balları yiyiğ işletmeyi kullanılamaz hale getirdiler.

Kovanları talan edenlerin, ayak izlerinden 2 yavru ayı ile bir büyük ayı olduğu belirlendi.

6 yıldır profesyonel arıcılık yapan Sami Doğan, şu ifadeleri kullandı:

“2 yıl önce bu tesisi kurdum. Burası arıcılık açısından çok verimli, kaliteli bal akımı yapan bir bölge. Bölgede şeker ve şerbete hiç gerek olmuyor. Zaten arı bu zengin doğada polen ve çiçekleri buluyor ve çok güzel bal üretimi yapıyor. Bunca yıllık emeğimiz boşa gitti.

“Balları ve arıları yiyerek uzaklaşmışlar”

İki, üç ayı tesisimizi darmadağın ederken, balları ve arıları yiyerek uzaklaşmışlar. Milli Parklar yetkililerinin bu tehlikeye karşı önlem almasını bekliyor, zararımızın karşılanması ve bu yabani hayvanlar konusunda bir çözüm bulmasını istiyoruz.”


“Bir ayda 20 hayvanım telef oldu”

İHA’nın haberine göre; aynı bölgede çobanlık yapan Hüseyin Zihni de küçükbaş hayvanlarının ayılar ve kurtlar tarafından telef edildiği iddia ederken, “Biri gece biri gündüz olmak üzere iki hayvanım ayı ve kurtlar tarafından telef edildi. Bir ayda toplam 20 hayvanım telef oldu. Bunların zararını kim karşılayacak? Devlet ayıları, kurtları koruyor, hayvanlarımız telef edilerek yeniliyor. Ayılarda çip varmış, kurtlarda var mı bilmiyorum.

“Köy sakinlerinin can ve mal güvenliği kalmadı”

Ayılardaki çiplerden sinyal gelmeyince karakola bildiriyorlar. Polisler buraya ayı aramaya geliyor. Orhaneli ve civar köy sakinlerinin can ve mal güvenliği kalmadı. Yetkililerden bir an önce bu konuya çözüm bulmasını istiyoruz.” diye konuştu.

Orhaneli İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Veteriner hekimleri, arıcılık işletmesinde zarar tespitinde bulundular.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir