Bir haftada 80 bin yolcu

ANKARA (İGFA) – Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, İstanbul’da Sirkeci-Kazlıçeşme ortasındaki seferleri 11 yıl ortadan sonra yenileyerek geçtiğimiz hafta tekrar başlattıklarını ve sınırın İstanbullular tarafından büyük ilgi gördüğünü bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın teşrifleriyle açılan Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem ve Yaya Odaklı Yeni Kuşak Ulaşım Projes ile 8,3 kilometrelik sınırın modernize edildiğini hatırlatan Uraloğlu, “Bu sınır 140 yıldan fazla bir mühlet İstanbul ulaşımının omurgalarından biri olarak hizmet vermişti. Atıl kalan bu sınırı gerekli uygunlaştırma ve değişimleri yaparak farklı bir yapıda 8 istasyonlu hem demir yolu hem de yaya odaklı çevreci bir proje olarak yine İstanbul’a kazandırdık” tabirlerini kullandı.

“7,3 KİLOMETRE BİSİKLET VE YAYA YOLU”

Proje kapsamında ayrıyeten; 7,3 kilometre yaya ve bisiklet yolu yapıldığına da dikkat çeken Uraloğlu, “6 bin metrekare kapalı toplumsal kültürel alan, 74 bin metrekare yeşil alan, 22 adet kara yolu ve yaya alt geçidi inşa ederek İstanbul halkına katkı sunduk. Bölgenin çehresini değiştiren toplumsal alanları sayesinde daha bir hafta evvel açılmasına rağmen İstanbullu vatandaşlarımızdan büyük ilgi gördü” diye konuştu. Açılışın akabinde tren çizgisini birinci gün 10 binin üzerinde vatandaşın kullandığını, ikinci gün ise 13 binin üzerine çıktığını vurgulayan Uraloğlu, sınırın bir hafta içerisinde 80 bin 446 vatandaş tarafından kullanıldığının altını çizdi.

122 BİN 550 METREKARE REKREASYON ALANI”

Bakan Uraloğlu, 215 bin metrekarelik çalışma alanının 92 bin 450 metrekaresini demir yolu ulaşımı için kullandıklarını geri kalan 122 bin 550 metrekarelik kısmı ise yaya yürüme alanı, bisiklet, scooter parkuru üzere rekreasyon alanları olarak düzenlendiklerini anlatarak, “11 yıl sonra hizmete alınan Sirkeci – Kazlıçeşme tren çizgisini İstanbullu vatandaşlarımız çok sevdi. Her gün 11 bin 500’e yakın vatandaşımız bu çizgisi kullandı. Fakat İstanbullu vatandaşlarımızın yaya olarak kullanımına açtığımız bu yeşil alanı kullanan vatandaşımızın sayısı 100 binleri aştı” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir