Bakan Yardımcısı Kaymakçı: İlk defa Türkiye’de yeni projelere girecekler

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (EUROCHAMBRES) konut sahipliğinde düzenlenen AB-Türkiye Yüksek Seviyeli İş Diyaloğu toplantısı gerçekleştirildi. Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı, “Bizim Türkiye olarak beklentimiz, gümrük birliği güncellenme müzakerelerine başlanması ve Türkiye vize hürlüğü elde eden kadar vizede kolaylık sağlanmasını bekliyoruz. AB genişleme komiserinin ülkemizdeki ziyaretinin ana nedeni, Türkiye yatırım platformunun resmi olarak duyurulması. Türkiye aday ülke olarak mali fonlarından yararlanıyor. Türkiye, bugüne kadar 9,2 milyar euroluk (IPA) fonu kullandı. Lakin son periyotta IPA fonlarında kesintiye gidildi. Münasebetiyle Türkiye aday ülke olarak daha fazla finansman aktarılması gerekiyor” dedi.

“VİZE ÖZGÜRLÜĞÜ ELDE EDENE KADAR VİZEDE KOLAYLIK SAĞLANMASINI BEKLİYORUZ”

AB-Türkiye Yüksek Seviyeli İş Diyaloğu toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı, “Bugün iki kıymetli toplantı gerçekleştirdik. Biri Türkiye ile AB ortasında iş diyaloğuydu. Pandeminin kahırları, Rusya Ukrayna savaşının olumsuz tesirleri ve farklı vakitte iklim değişikliğinin yeşil finansman üzere düzenekleri zorlaması nedeniyle Türkiye ve AB ortasında ticaretin yatırımın artırılması gerektiği ortaya çıktı. Bizim Türkiye olarak beklentimiz, gümrük birliği güncellenme müzakerelerine başlanması ve Türkiye vize hürlüğü elde edene kadar vizede kolaylık sağlanmasını bekliyoruz. AB genişleme komiserinin ülkemizdeki ziyaretinin ana nedeni, Türkiye yatırım platformunun resmi olarak duyurulması. Türkiye aday ülke olarak mali fonlarından yararlanıyor. Türkiye, bugüne kadar 9,2 milyar euroluk (IPA) fonu kullandı. Lakin son devirde IPA fonlarında kesintiye gidildi. Münasebetiyle Türkiye aday ülke olarak daha fazla finansman aktarılması gerekiyor” halinde konuştu.

“YEŞİL DÖNÜŞÜMDEN BAHSEDİYORSAK TÜRKİYE’NİN OLMAMASI MÜMKÜN DEĞİL”

İkinci husus olarak AB’nin yeşil mutabakatı benimsediğini vurgulayan Kaymakçı, “2050 yılına kadar karbondan arındırılmış bir AB kıtası oluşturmayı hedefliyor. Buna yönelik olarak AB hem AB bütçesi ile hem de memleketler arası finansman ile çok değerli kaynaklar ayırdı. Yeşil dönüşümden bahsediyorsak Türkiye’nin olmaması mümkün değil. Hem bir aday ülke olarak hem de Avrupa ekonomisindeki yükü nedeniyle Türkiye’nin içerisinde bir yatırım platformu oluşturuldu. Bu platform AB tarafından sağlanacak garantiye dayanıyor. Milletlerarası finans kuruluşları Türkiye’de bilhassa iklim değişikliğinin oluşturmuş olduğu aksilikleri gidermeye yönelik katkıda bulunacak kaynak sağlayacaklar. AB garantisi sayesinde bunun akışı süratli olacak” sözlerini kullandı.

“İLK KEZ AB YATIRIM BANKASI YENİ PROJELERE GİRECEK”

Bugün ‘Türkiye Yatırım Platformu’na çok ağır bir ilginin olduğunu vurgulayan, Kaymakçı, “Uluslarası da Türkiye’nin başarılı sicilini vurguladılar. AB Yatırım Bankası, 2019’dan bu yana AB’nin Türkiye’ye karşı almış olduğu tedbirler nedeni ile yeni projelere girmiyordu. Birinci kere AB Yatırım Bankası’nın da yeni projelere girecek olmalarından ötürü memnunuz. Biz Türkiye Yatırım Platformu’nun AB’den almış olduğumuz iştirak öncesi mali yardımları ek olmasını istiyoruz. Bu mali iş birliği ile Türkiye’nin AB üyelik sürecinin de açılmasını diliyoruz” diye konuştu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir