2023’te çevre projelerine 4,5 milyar TL destek

ANKARA (İGFA) – Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Çevre Kanunu kapsamında etraf kirliliğinin önlenmesi, etrafın korunması, uygunlaştırılması ve daha pak bir etrafta yaşanabilmesi gayesiyle kamu kurum ve kuruluşları ile lokal idarelere takviyelerini sürdürüyor. Bakan Mehmet Özhaseki, 2023 yılında 2 bin 802 etraf projesine 4,5 milyar TL takviyede bulunduklarını bildirdi.

Bakan Mehmet Özhaseki, Çevre İdaresi Genel Müdürlüğü uyumunda atıksu arıtma tesisi, yağmur suyu, kanalizasyon, katı atık tesisleri ve atıksu arıtma tesisi güç teşvikleri üzere etraf altyapı projelerine dayanak sağladıklarını söz etti. Bakan Özhaseki, çevre altyapı projelerinin yanı sıra millet bahçesi, etraf düzenlemesi, sokak sağlıklaştırılması, bisiklet yolu, hava kalitesinin uygunlaştırılması ve etraf kirliliğinin giderilmesine yönelik projelere de nakdi dayanak verdiklerini söyledi.

“DÜZENLİ DEPOLAMA ALANLARI 93’E YÜKSELDİ”

Bakan Mehmet Özhaseki, Katı Atık Programı Projeleri (KAP) ile AB İştirak Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) Programı çerçevesindeki Etraf Altyapı Projelerinin Ulusal Katkı Hisseleri ve atıksu arıtma tesisleri güç teşviklerine de etraf yatırımları kapsamında nakdi takviye sağladıklarını hatırlattı. Belediye atıklarının idaresine ait olarak gerçekleştirilen çalışmalar doğrultusunda tertipli depolama alanlarının sayısında da kıymetli bir artış sağlandığını belirten Bakan Özhaseki, “1994 yılında 2 olan nizamlı depolama alanı sayısı, bugün prestijiyle 93’e yükseldi. Bu tesisler ile 1241 belediyeye nizamlı depolama hizmeti veriliyor.” dedi. 2023 yılında 2 bin 802 etraf projesine 4,5 milyar TL takviye sağladıklarını belirten Bakan Mehmet Özhaseki, “Daha pak, yaşanabilir ve yeşil bir etraf için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir